Hneď prvý festovalový večer priniesol strhujúci hudobný zážitok

Headlinerom piatkového večera bol nestor slovenského jazzu Peter Lipa s predkalpelou Mattia Boyzz.

Peter Lipa je najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňoval v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.

Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou. V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band.

Mladučká jazzová a fusionová skupina Mattia Boyzz pod vedením mladého, len pätnásťročného multi-inštrumentalistu Mattiu Müllera ponúkla originálne kompozície z vlastnej dielne. Ich tvroba je dielom 21. storočia a snúbi v sebe odkazy historických velikánov jazzu a modernú americkú jazzovú školu. Ich skladby sú nabité silnými melódiami, a mohutnými rytmami. Ich hudba je vyjadrením nastupujúcej generácie a je určená pre všetkých fanúšikov energickej inštrumentálnej hudby. Dominujú často netradične aranžované pasáže, ktoré skladbám dodávajú rôznorodosť a element prekvapenia. Kompozíciu striedajú sólové sekcie jednotlivých nástrojov, podporené pulzujúcimi groovami a rytmami plnými dravosti.