Džezová jazda Kremnicou

Kremnica návštevníkom počas dvoch dní ponúknla celé jazzové menu. Festival bol súčasťou osláv 690. výročia mesta Kremnica.

Druhý ročník dvojdňového pouličného jazzového festivalu Kremnická Jazzda prebehol začiatkom júna 2018. V exteriéroch mesta vystúpilo dvanásť zoskupení hudobníkov v žánrovom rozpätí od bluesu, jazzovej klasiky, world music, šansónu, swingu až po bebop. Hlavnými hviezdami programu boli v Krakove žijúci Newyorčan Mike Parker, domácu scénu reprezentoval vyhľadávaný hudobník a popularizátor džezu Martin Valihora.

“Na námestiach a v uliciach Kremnice počas dvoch letných dní znela muzika, ktorú bežne rádiá nehrajú, ale dokáže zaujať, potešiť a zabaviť. Milovníci dobrej hudby, si ju dva dni vychutnávali v atmosférou nabitom mestečku,” povedal hlavný organizátor festivalu Zdenko Gális zo združenia turizmu Kremnica region.

Džez zel na pešej zóne, v medzibrání, na Štefánikovom námestí, na nádvorí Čierna veža, v amfiteátri v Zechenterovej záhrade, aj v kine Akropola. Návštevníci festivalu Kremnická Jazzda si zatancovali na pouličnej lekcii tanca s tanečnou školou B-Swing a naučili sa Charleston a ďalšie swingové tance populárne v dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia. Deti si užili výtvarný workshop aj letné kino.

Okrem festivalového programu mohli návštevníci zhliadnuť aj výstavu diel svetoznámeho maliara Marca Chagalla v galérii, expozíciu Múzea mincí a medailí Národnej banky Slovenska, Kremnický mestský hrad, alebo absolvovať exkurziu v Štátnej mincovni. Otvorené bolo Múzeum gýča, Múzeum lyžovania a návštevníci mohli sfárať do štôlne Andrej.

Všetky festivalové vystúpenia vrátane koncertov najväčších hviezd Martina Valihoru a Mika Parkera boli bezplatné. Festival sa uskutočnil vďaka finančnej podpore od Fondu na podporu umenia, Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec – Kremnicko, Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Kremnica a akciovej spoločnosti Elba.


Program 2018
Program 2018

Účinkujúci

●  Hráč na ústnu harmoniku Juraj Schweigert. V roku 2012 bol objavom roka Slovenskej Bluesovej Spoločnosti. Na na gitare ho sprevádzal Lukáš Hrončiak. Skúsení bluesmani divákov predviedli vodami chicagskeho blues – Muddy Waters, Little Walter, či Junior Wells.

●  Fusion jazzové duo Zdžaf. Speváčka Michaela Hrbáčková a Juraj Šulek, ktorý strieda gitaru a klavír. Ich autorská tvorba v sebe nesie prvky jazzu, rhythm’n’blues a folku.

●  Gitarista Peter Pala. Absolvent Janáčkovej Akadémie Múzických umení v Brne v odbore Jazzová Interpretácia. Okrem štandardov má v repertoári aj modálny jazz a autorské skladby.

●  San Borondon Cyclo Fanfaria je voľným nomádskym zoskupením, hrajúcim pestrú zmes world music. Hudobníci cestujú po svete, učia sa od miestnych tradičné, folklórne, ale aj autorské piesne a následne ich rozširujú ďalej. Predstavenia sú častokrát improvizované, s prvkami kabaretu, textu a cirkusu.

●  Gero Band zahrali coververzie známych klasickýchi moderných jazzových melódií. Sólovým nástrojom je flauta, na ktorej hrala Barbora Krišková.

●  Šansónierka Beata Cipovová spieva zemito, živelne a živočíšne, čo šansónu rozhodne pristane. Autorkou textov aj hudby je Ria Ferčáková. Ich hudobné spojenie v kapele Bez pardonu je plné emócií a pozoruhodnej hudby.

●  Zaprojektom Conquet stoja mladí konzervatoristi, ktorí si spoločne radi zahrajú bossa novu, swing, groove, latinské rytmy alebo bebop.

●  Ak má niekto hlavu v oblakoch, potom je topráve DJ Dr. Zeppelin z prestížneho československého bookingu Electro Swing Bohemia. Na parket sa nebál vletieť s rýdzo klasickým swingom, ani s tvrdšími electro-swingovými frekvenciami.

●  Gitarové duo Sivák & Belančat sa inšpirujeme hlavne odkazom gitarového tria Al di Meola, John Mclaughlin, Paco De Lucia, vo vlastných úpravách však hrajú aj Bélu Flecka, Grega Howea alebo Chicka Coreu.

●  Jazzrockové trio The Swines sa venuje vlastným kompozíciám. Predstavili sa na viacerých slovenských jazzových festivaloch, medzi nimi aj Bratislavských jazzových dňoch. Spolupracovali s viacerými zahraničnými hudobníkmi, napríklad s talianskym pianistom Lucom Del’Anna.

●  Kapela The Groove Time zahrala v štýle West Coast Blues, ktorý je charakteristický svojimi chytľavými swingujúcimi a shufflujúcimi rytmami s prvkami jazzu. V roku 2014 kapela získala ocenenie v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Blues hudobníci miešajú s jazzom, sambou, ska, či fusion.

●  Martina Valihoru netreba priaznivcom dobrej hudby predstavovať. Je to vyhľadávaný hudobník a polularizátor jazzu. Vyštudoval bicie a perkusie na svetoznámej Berklee College of Music v Bostone. Hral v množstve slovenských popových, rockových a jazzových kapiel doma aj v Amerike a v roku 2018 pozdvihol úroveň Kremnickej jazzdy.

●  Zahraničným hosťom festivalu bol Mike Parker so svojim projektom Trio Theory. Mike je typický New Yorčan, ktorý momentálne žije v Krakove. Kritici Parkerovu hudbu opisujú ako dômyselnú syntézu všetkých hudobných žánrov a zmes post bopu, indie rocku, avantgardy a modernej klasiky. Spolu s ním sa predstavil dlhoročný spoluhráč Slawek Pezda na tenor saxofóne a Frank Parker na bubny.


Galéria