Koľký ročník v poradí nás čaká? Prvý bol nultý, po sľubnom rozbehu pandémia… Nerátajme, poďme si užiť kvalitnú hudbu. Kremnická jazzda 2022 bude rozdelená na tri júlové stredy: 6. 7., 13. 7. a 20. 7., vždy dve kapely na jednom pódiu.

6. júla: NWK / AMC Trio

NWK je stredoslovenské zoskupenie mladých muzikantov a zameriava sa na slovenskú art-rockovú tvorbu v celej jej šírke, ktorú aranžuje pre moderné publikum. Tento prevzatý repertoár čiastočne dopĺňa autorskými skladbami. Vďaka multiinštrumentalite niekoľkých členov skupiny sú aranžmá svieže a rôznorodé. V podaní kvarteta NWK budete počuť skladby Mariána Vargu, Deža Ursinyho, Mareka Brezovského, či skupiny Fermata.

Zoskupenie funguje v zložení: Henrik Wagner – bicie nástroje, Juraj Námešný – basgitara, klavír, Peter Kottman – flauta, Karol Toma – gitara a špeciálny hosť: Mária Knoppová – spev.

AMC Triu sa podarilo vyvinúť si svoj vlastný jazyk, či štýl a to ho robí rozpoznateľným a výnimočným. Podarilo sa mu vložiť do skladeb viditeľné, ba priam hmatateľné príbehy, emócie, osudy… Interpretácia autorskej hudby sa stala u nich samozrejmosťou, až potrebou. Vo svojich kompozíciách prekračujú rámec akýchkoľvek zaužívaných jazzových postupov a siahajú po rôznožánrových hudobných zdrojoch. Ich hudba tak napriek tomu, že je napísaná slovenskou krvou, znie medzinárodne. Čerpá pritom z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém inšpirovaných napríklad aj populárnou, či vážnou hudbou, nápevmi z východoslovenského folklóru, alebo dokonca prírodou, literatúrou, duchovnom a či akýmkoľvek krásnom. AMC Trio nie je typickým triom jedného lídra, ale skôr komunitou troch rovnocenných členov, ktorých vzájomná odlišnosť sa spája do zvláštneho celku, aby takto ešte viac vynikla ich vzájomná podobnosť a prepojenosť. AMC Trio tvoria klavírista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák a bubeník Stanislav Cvanciger.

13. júla: Mike Parker Trio Theory

Projekt Mike Parker Trio Theory začal v roku 2011, keď 23 ročný Parker nahral v New Yorku svoj prvý album „Prelude“. Po európskom turné sa Parker usadil v poľskom Krakove, kde s poľskými spoluhráčmi vytvoril skupinu, ktorá absolvovala turné po strednej Európe a v roku 2014 nahrali album Embrace the Wild. Kritici aj diváci si všimli nielen široké hudobné inšpirácie, ale aj intenzitu a energiu. Parker sa v súčasnosti sústreďuje na projekt Trio Theory, v ktorej sa k nemu pripája dlhoročný spolupracovník Slawek Pezda na tenor saxofóne a veterán Kurt Elling Quartet Frank Parker na bicie.

20. júla: Delo Sauce

Mladý 18 ročný slovensko-taliansky bubeník Mattia Müller narodený a vyrastený v Bratislave, momentálne študent prestížnej Berklee college of music, prináša na Slovensko svoju americkú skupinu Delo Sauce . Skupina hrá výlučne autorskú tvorbu Mattiu Müllera a Mattia je leader tohoto zoskupenia. Mattia Müller a jeho spoluhráči zo skupiny sú výkvet školy a všetci sú na škole s plnou podporou školy teda študujú zadarmo. Tento projekt je plánovaný tak, aby skupina odohrala niektoré významné jazzové festivaly ako napr. Open jazz fest Zelená voda a svoje účinkovanie ukončia na Mikulášskom jazzovom festivale. Medzitým odohrajú niekolko koncertov po Slovenských kluboch.