Príbehy jazzu sú určené pre všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa niečo nové. Nemusíte o jazze nič vedieť, ani ho predtým počúvať – stačí otvorená myseľ a ochota dať jazzu šancu.

Martin Uherek

Saxofonista Martin Uherek (1987), prišiel do styku s hudbou už v skorom detstve, cez kostolný zbor, ktorý viedol jeho otec. Čoskoro prejavil veľký záujem a talent pre hudbu a rôzne nástroje okolo seba.

V 12-tich rokoch sa zameral za klarinet a po ukončení gymnázia za saxofón. Po gymnáziu vyštudoval saxofón na Konzervatóriu J. L. Bellu pod vedením pedagóga Mgr. Art. Radoslava Solárika. Okrem štúdia na konzervatóriu sedem rokov študoval jazz pod vedením vynikajúceho jazzového klaviristu Klaudia Kováča.

Mladý talent

V roku 2008 založil štvorčlenné zoskupenie Martin Uherek Quartet, so silnými koreňmi v jazzovej tradícii, ktoré sa sústredí sa na interpretáciu jazzu 30. – 50. rokov 20. storočia. V októbri 2008 sa s kapelou Martin Uherek Quaret zúčastnil 1st Tarnow International Jazz Contest v Poľsku, kde toto zoskupenie vyhralo 2. cenu vo svojej kategórii a zároveň bol Martin ocenený aj cenou za sólistický výkon. V decembri 2008 sa toto isté zoskupenie stalo laureátom Slovenskej súťaže “Nové Tváre Slovenského Jazzu 2008”. V roku 2012 vyhrala kapela svojím vystúpením na pódiu B Bratislavských jazzových dní súťaž mladých talentov SLSP a v roku 2013 sa etablovala na slovenskej profesionálnej jazzovej scéne, keď vystúpila na hlavnom pódiu Bratislavských jazzových dní, v obsadení Martin Uherek – tenorsaxofón, Jakub Tököly – klavír, Peter Korman – kontrabas, Pavol Blaho – bicie.

Debutový album

V novembri 2015 vydal Martin Uherek svoj debutový album „Martin Uherek – Walkin’ My Own Way„, teda “kráčajúc vlastnou cestou”. Album predstavuje Martinovu osobnú hudobnú výpoveď – o ceste, ktorou sa uberá, skúsenostiach, ktoré počas svojho hudobného života zažil a o hudobnom smere, ktorým sa rozhodol kráčať, za pomoci všetkých, ktorí tento proces hudobne ovplyvnili. To odrážajú aj skladby – každá z nich je charakterom typická pre určité obdobie jeho hudobného života. Základné jadro projektu tvorí trio v nástrojovom obsadení pianoless trio (trio bez klavíra), ktoré funguje pravidelne už viac ako rok: Martin Uherek – saxofón, Peter Korman – kontrabas, Pavol Blaho – bicie. Na albume sa objavili aj hostia, teda osobnosti, ktoré Martina na jeho ceste ovplyvnili – slovenská jazzová špička klavirista Klaudius Kováč, trubkár Juraj Bartoš a saxofonista Radovan Tariška.

Odhaľuje jazzové príbehy

Projekt “PRÍBEHY JAZZUvznikol v roku 2013 ako jeho túžba priblížiť tento štýl širokej verejnosti. Odvtedy sa rozšíril z koncertnej verzie aj na CD nosiče na pokračovanie, ktoré postupne poslucháčov prevádzajú jednotlivými obdobiami jazzu a kombináciou hovoreného slova a hraného jazzu vytvárajú obraz o dobe, ktorá bola považovaná za zlatú éru Ameriky 20. storočia.

„Verím, že na to, aby ľudia mali jazz radi a počúvali ho, musia ho predovšetkým spoznať a pochopiť – práve to sa Príbehy jazzu snažia sprostredkovať. A to priamo prostredníctvom hudby, ale aj rozprávaním príbehov o muzikantoch, o histórii jazzu, o tom, čo sa deje na pódiu, keď muzikanti hrajú a o všetkom, čo je na jazze krásne. Tým sa snažím odpovedať na otázky, ktoré môžete ako laické publikum mať.“